Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Co jeść, chodząc na siłownię? 8 zdrowych i sycących posiłków

28 listopada 2024 Co jeść chodząc na siłownię


Dieta osoby chodzącej regularnie na siłownię powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana, aby wspierać wydajność treningów, regenerację mięśni oraz ogólną kondycję organizmu. Dowiedz się, co warto jeść przed w trakcie i po treningu, aby uzyskać najlepsze efekty!

Przed treningiem

Głównym celem spożywania posiłku przed treningiem jest dostarczanie energii do ćwiczeń i zapobieganie uczuciu zmęczenia. Przed treningiem warto więc zdecydować się na posiłki, które zawierają węglowodany złożone. Dostarczają one energii, która uwalnia się stopniowo. Przykładowym posiłkiem mogą być placki owsiane z owocami – takimi jak banan czy jagody. Trafionym wyborem będzie także pełnoziarniste pieczywo posmarowane masłem orzechowym. Jeżeli trenujesz po południu, to na obiad możesz zjeść na przykład brązowy ryż z warzywami.

Przed treningiem warto także zadbać o to, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości białka. Białko wspomaga budowę mięśni i chroni je przed katabolizmem. Przykładem produktów stricte białkowych są jajka, chude mięsa – takie jak kurczak i indyk, a także nabiał – jogurty, serki wiejskie oraz chude twarogi. W umiarkowanej ilości można także przed treningiem spożyć zdrowe tłuszcze, które pomagają w stabilizacji poziomu energii. Takie tłuszcze zawierają między innymi orzechy oraz awokado.

W trakcie treningu

Podczas większości treningów na siłowni jedzenie nie jest konieczne – chyba że trenujesz bardzo intensywnie lub ćwiczysz dłużej niż przez 90 minut. Podczas bardzo długich lub intensywnych treningów możesz posilić się produktami bogatymi w węglowodany. Wiele osób decyduje się na specjalnie do tego przeznaczoną żywność dla sportowców. Taka żywność to między innymi żele i galaretki energetyczne, które pozwalają na uzupełnienie energii w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

W trakcie treningów kluczowe jest jednak nawodnienie. Bardzo ważne jest to, aby pić małymi łykami co 15-20 minut. Można pić zarówno wodę, jak i napoje izotoniczne. Te drugie pomagają dodatkowo uzupełnić elektrolity. Napoje izotoniczne przeznaczone są dla osób, które trenują minimum godzinę. Spożywanie izotoników zapewnia dodatkowe źródło energii dla mięśni, sprzyja optymalnej wydolności organizmu, a także poprawia parametry wysiłku.

Po treningu

Posiłek potreningowy jest bardzo istotny dla regeneracji mięśni. Pomaga on w odbudowie zapasów glikogenu, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Po treningu warto zjeść posiłek bogaty w węglowodany, białko oraz tłuszcze. Węglowodany uzupełniają zapasy glikogenu w mięśniach, białko przyspiesza ich regenerację oraz wspiera odbudowę, a tłuszcze pozwalają na lepsze wchłanianie witamin i długoterminową regenerację mięśni.

Przykładowe posiłki po treningu:

  • grillowana pierś z kurczaka z brązowym ryżem i warzywami,

  • sałatka z tuńczykiem, komosą ryżową i oliwą z oliwek,

  • omlet z warzywami i pełnoziarnistym pieczywem,

  • łosoś z batatami i sałatką z awokado,

  • smoothie: odżywka białkowa, mleko, masło orzechowe, dowolne owoce.

    Artykuł sponsorowany

catering dietetyczny

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co jeść chodząc na siłownię
reprezentacja Włoch
Jakie są zasady gry w bierki?

Jesteś zainteresowany reklamą?