Dieta osoby chodzącej regularnie na siłownię powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana, aby wspierać wydajność treningów, regenerację mięśni oraz ogólną kondycję organizmu. Dowiedz się, co warto jeść przed w trakcie i po treningu, aby uzyskać najlepsze efekty!
Przed treningiem
Głównym celem spożywania posiłku przed treningiem jest dostarczanie energii do ćwiczeń i zapobieganie uczuciu zmęczenia. Przed treningiem warto więc zdecydować się na posiłki, które zawierają węglowodany złożone. Dostarczają one energii, która uwalnia się stopniowo. Przykładowym posiłkiem mogą być placki owsiane z owocami – takimi jak banan czy jagody. Trafionym wyborem będzie także pełnoziarniste pieczywo posmarowane masłem orzechowym. Jeżeli trenujesz po południu, to na obiad możesz zjeść na przykład brązowy ryż z warzywami.
Przed treningiem warto także zadbać o to, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości białka. Białko wspomaga budowę mięśni i chroni je przed katabolizmem. Przykładem produktów stricte białkowych są jajka, chude mięsa – takie jak kurczak i indyk, a także nabiał – jogurty, serki wiejskie oraz chude twarogi. W umiarkowanej ilości można także przed treningiem spożyć zdrowe tłuszcze, które pomagają w stabilizacji poziomu energii. Takie tłuszcze zawierają między innymi orzechy oraz awokado.
W trakcie treningu
Podczas większości treningów na siłowni jedzenie nie jest konieczne – chyba że trenujesz bardzo intensywnie lub ćwiczysz dłużej niż przez 90 minut. Podczas bardzo długich lub intensywnych treningów możesz posilić się produktami bogatymi w węglowodany. Wiele osób decyduje się na specjalnie do tego przeznaczoną żywność dla sportowców. Taka żywność to między innymi żele i galaretki energetyczne, które pozwalają na uzupełnienie energii w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.
W trakcie treningów kluczowe jest jednak nawodnienie. Bardzo ważne jest to, aby pić małymi łykami co 15-20 minut. Można pić zarówno wodę, jak i napoje izotoniczne. Te drugie pomagają dodatkowo uzupełnić elektrolity. Napoje izotoniczne przeznaczone są dla osób, które trenują minimum godzinę. Spożywanie izotoników zapewnia dodatkowe źródło energii dla mięśni, sprzyja optymalnej wydolności organizmu, a także poprawia parametry wysiłku.
Po treningu
Posiłek potreningowy jest bardzo istotny dla regeneracji mięśni. Pomaga on w odbudowie zapasów glikogenu, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Po treningu warto zjeść posiłek bogaty w węglowodany, białko oraz tłuszcze. Węglowodany uzupełniają zapasy glikogenu w mięśniach, białko przyspiesza ich regenerację oraz wspiera odbudowę, a tłuszcze pozwalają na lepsze wchłanianie witamin i długoterminową regenerację mięśni.
Przykładowe posiłki po treningu:
-
grillowana pierś z kurczaka z brązowym ryżem i warzywami,
-
sałatka z tuńczykiem, komosą ryżową i oliwą z oliwek,
-
omlet z warzywami i pełnoziarnistym pieczywem,
-
łosoś z batatami i sałatką z awokado,
-
smoothie: odżywka białkowa, mleko, masło orzechowe, dowolne owoce.
Artykuł sponsorowany