Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Trądzik androgenny – przyczyny, objawy, leczenie

23 sierpnia 2023 Trądzik androgenny - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik androgenny jest problemem skórnym, który dotyczy głównie osób dorosłych, zwykle po 25 roku życia. Jest spowodowany zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, które prowadzą do nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Trądzik androgenny może mieć różne postacie i nasilenie, w zależności od płci, wieku i a nawet stylu życia. W poniższym artykule przedstawimy najistotniejsze informacje na temat przyczyn, objawów i leczenia trądziku.

Przyczyny trądziku androgennego

Trądzik androgenny jest problemem skórnym, który dotyczy przeważnie osób dorosłych.Wiąże się on z zaburzeniami hormonalnymi. Charakteryzuje się różnymi rodzajami wykwitów trądzikowych na twarzy i ciele. Leczenie trądziku androgennego opiera się przede wszystkim na regulacji poziomu hormonów i zwalczaniu stanu zapalnego skóry. Jakie są przyczyny trądziku androgennego? Za jego powstawanie w znacznej mierze odpowiadają hormony płciowe, zwane androgenami. Występują one u mężczyzn i kobiet, ale niestety mają silniejszy wpływ na pracę gruczołów łojowych u kobiet. Androgeny stymulują wydzielanie sebum, co zatyka ujścia gruczołów i tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. To właśnie one wywołują stan zapalny skóry i przyczyniają się do powstawania wykwitów trądzikowych. Zaburzenia w produkcji androgenów mogą być spowodowane rozmaitymi czynnikami, na przykład:

  • chorobami endokrynologicznymi,
  • lekami  zawierającymi hormony lub wpływającymi na ich metabolizm, 
  • czynnikami genetycznymi i dziedzicznymi,
  • stresem i napięciami  emocjonalnymi
  • nieprawidłową dieta i nadwagą,
  • zaburzeniami cyklu miesiączkowego lub menopauzą.

Objawy trądziku androgennego

Trądzik androgenny nie tylko przybiera różne formy, ale także stopnie nasilenia. Do powszechnych objawów trądziku androgennego zaliczamy:

  • zaskórniki (otwarte lub zamknięte), które tworzą czarne lub białe kropki na skórze;
  • grudki i krosty, które wyglądają jak czerwone guzki z ropną główką;
  • torbiele ropne: bolesne guzy podskórne z ropną zawartością;
  • blizny potrądzikowe: przebarwienia lub wgłębienia na skórze pozostające po zmianach trądzikowych.

Warto też wiedzieć, że ta odmiana trądziku najczęściej lokalizuje się na twarzy (czoło, broda, linia żuchwy), szyi i plecach. U mężczyzn pojawia się też na klatce piersiowej i ramionach.

Jak się pozbyć trądziku androgennego?

Leczenie trądziku androgennego musi być indywidualnie dostosowane do każdej osoby, ponieważ istotne jest to, jaka jest przyczyna jego powstawiania. Oprócz leków ważną rolę odgrywają tu kosmetyki i dobrze dobrana pielęgnacja skóry, czyli  oczyszczanie, nawilżanie, ochrona przed słońcem, unikanie drażniących kosmetyków. Lekarz często przepisuje też leki doustne, np. antybiotyki, retinoidy, leki przeciwandrogenowe, a czasem również leki miejscowe, np. kremy lub żele z antybiotykami, retinoidami, nadtlenkiem benzoilu, kwasem azelainowym, kwasem salicylowym.

Warto pamiętać, że leczenie trądziku androgennego wymaga cierpliwości i systematyczności. Czasami na efekty należy poczekać kilka miesięcy. Ważne jest także zapobieganie nawrotom choroby poprzez odpowiednią pielęgnację skóry.

Materiał zewnętrzny

Z czym zestawiać złotą biżuterię jesienią? 8 modnych połączeń

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak stylizować czarny płaszcz
Z czym zestawiać złotą biżuterię jesienią? 8 modnych połączeń
Monitor oddechu

Jesteś zainteresowany reklamą?