Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś

Jak samodzielnie zrobić mydełka gliycerynowe?

21 lutego 2023 mydełka glicerynowe


Mydełka glicerynowe wyglądają przepięknie. Można je stworzyć niemal w każdym kolorze. Ważne jest również to, że ich zrobienie nie jest trudne. Jak wykonać mydełko glicerynowe i co będzie potrzebne?

Sprawdź również: Ekologiczny żel pod prysznic – przepis

Od czego zacząć – mydełko glicerynowe

Chcąc przygotować mydełka glicerynowe w pierwszej kolejności należy przygotować sobie wszystko to, co będzie niezbędne.

W pierwszej kolejności należy należy kupić bazę glicerynową do mydła. Jest ona najważniejszym składnikiem. Jak sama nazwa wskazuje, w bazie będzie znajdowała się gliceryna do mydła, która ma wiele właściwości.

Gliceryna do mydła nawilża i zmiękcza skórę, redukuje uczucie szorstkości, a także pomaga przenikać w głąb skóry odżywczym składnikom.

Baza glicerynowa do mydła powinna mieć naturalny skład. Warto skoncentrować się na tych egzemplarzach, które są roślinne, nie zawierają drażniących detergentów, glikoli czy syntetycznych konserwantów.

Gliceryna do mydła może być biała lub przezroczysta. Do każdej bazy można dodawać olejki eteryczne, suszone kwiaty, owoce, barwniki czy dodatki peelingujące.

Chcąc zrobić mydełka glicerynowe warto mieć również ciekawe formy. Świetne w użyciu są sylikonowe foremki, które mają bardzo różnorodne kształty i są łatwe w użyciu.

Kolejnym narzędziem, które jest potrzebne do zrobienia mydełka są garnuszki do kąpieli wodnej. Mniejsze naczynie będzie potrzebne do rozpuszczenia bazy glicerynowej, większe do wody.

Niezbędna będzie również tarka oraz drewniane patyczki do mieszania.

Mydełka glicerynowe – krok po kroku

Tworzenie mydełek glicerynowych należy rozpocząć od starcia na tarce bazy glicerynowej. Należy natrzeć jej tyle, by całkowicie wypełniała przygotowaną formę. Warto pamiętać, że część bazy osiądzie na ściankach naczynka, dlatego dobrze jest przygotować odrobinę więcej bazy.

Startą lub pokrojoną bazę glicerynowa należy umieścić w kąpieli wodnej. Rozpuszczając bazę glicerynową, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Czas rozpuszczania będzie różnił się w zależności od użytej bazy oraz jej ilości.

Rozpuszczając bazę glicerynową, należy pamiętać, że nie można jej zagotować.

Kolejnym krokiem jest dodanie do bazy wybranych barwników oraz ozdób. Dzięki nim mydełko glicerynowe nie tylko będzie się pięknie prezentowało, ale również może zawierć składniki, które będą miały pozytywny wpływ na naszą skórę.

Kolejnym krokiem jest rozlanie roztopionej masy do foremek. Warto wiedzieć, że na powierzchni mogą pojawić się pęcherzyki powietrza. W takiej sytuacji przyda się alkohol rektyfikowany 96%, którym należy spryskać mydełka.

Ostatnim krokiem jest ozdobienie mydełek. Na wierzch można ułożyć suszone owoce, ziarenka kawy czy piękne kwiaty. Na koniec zostawiamy mydełka do wystygnięcia. Chcąc przyspieszyć ten proces można wstępnie ostudzone mydełka wstawić do lodówki. Czas ich stygnięcia będzie uzależniony od ich rozmiaru.

Mydełka glicerynowe zrobione samodzielnie mogą mieć kształt oraz kolor dokładnie taki jak chcemy. Ich zaletą jest również to, że ich wykonanie jest naprawdę proste. Dzięki temu można zrobić je wspólnie z dziećmi. Jest to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu.

Zobacz także: Przydomowa ekologiczna oczyszczalnia – jak działa i dlaczego warto ją zainstalować?

Z czym zestawiać złotą biżuterię jesienią? 8 modnych połączeń

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Usługi ochrony środowiska dla firm
sprzęt na wakacjach
Jak uzyskać szybką pomoc psychologiczną

Jesteś zainteresowany reklamą?