Aktywność fizyczna to sposób na zachowanie dobrego zdrowia, jak i świetnego nastroju. Niestety w dzisiejszym świecie coraz mniej osób żyje aktywnie. Na brak ruchu narzeka wiele osób. Jakie są skutki siedzenia na kanapie i unikania wysiłku fizycznego?
Sprawdź również: Czy można ćwiczyć po szczepieniu?
Aktywność fizyczna – zalety
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest nie do przecenienia. Osoby, które regularnie uprawiają sport nie tylko są zdrowsze, szczuplejsze, ale również mają lepsze nastawienie do życia.
Zdrowie fizyczne w dużej mierze jest uzależnione od ilości ruchu, który dostarczamy organizmowi.
Sprawnie działa układ oddechowy oraz układ krążenia. Ruch pomaga zminimalizować wystąpienie cukrzycy, która jest coraz częstszym schorzeniem.
Osoby, które regularnie uprawiają sport dużo szybciej radzą sobie z przeziębieniami. Ich układ immunologiczny jest odporniejszy. Rzadziej chorują, a gdy już dojdzie do przeziębienia lepiej radzą sobie z jego skutkami.
Brak ruchu prowadzi do otyłości, która jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Z otyłością coraz częściej borykają się nie tylko dorośli, ale również dzieci. Otyłość jest przyczyną niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy naczyń, zakrzepicy żył głębokich. Ma negatywny wpływ na płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Warto pamiętać, że brak ruchu powoduje również obniżenie nastroju. Osoby, które uprawiają sport są szczęśliwsze, łatwiej jest im mierzyć się z problemami dnia codziennego. Dużą zaletą sportu jest możliwość oderwania się od codzienności i „zresetowania” umysłu.
Jak zwalczyć brak ruchu?
Od dziś! Wiele osób, które od lat nie uprawiają żadnej aktywności ruchowej, boi się zmiany stylu życia. Trzeba pamiętać, że jest to ogromne wyzwanie. Brak ruchu jest bardzo wygodny. Nie stawiamy przed sobą żadnych wymagań. Jednak na dłuższa metę nie jest to dobre rozwiązanie.
Chcąc rozpocząć przygodę ze sportem, warto wcześniej się do tego dobrze przygotować. Rozpoczynanie intensywnych treningów z dnia na dzień może skończyć się zakwasami i szybką utratą motywacji.
Rozpoczynając aktywne życie, warto postawić na ruch, który będziemy uprawiać częściej, ale za to w mniejszej intensywności. Co to znaczy?
Zamiast iść na trening 5 razy w tygodniu, który w krótkim czasie spowoduje wystąpienie zakwasów, można rozpocząć od spacerów. Warto poszukać sobie wsparcia w postaci koleżanki czy kolegi, z którymi można umówić się na wspólny marsz. Można również wziąć psa na długi spacer. Na pewno będzie zachwycony.
Kolejnym krokiem jest trening interwałowy. Polega on na przeplataniu biegu z marszem. Chwila marszu pozwala złapać oddech. Dzięki temu, nawet osoba ze słabą kondycją fizyczną, przez dłuższy czas może być w ruchu. Następnym krokiem jest przejście do biegania.
Warto pamiętać, że nie każdy polubi bieganie. Na początku warto zastanowić się jaki rodzaj aktywności fizycznej mógłby spodobać się właśnie mi. Jedne osoby będą dobrze czuły się po treningu fitness, inne będą wolały jogę, a jeszcze inne będą chciały spędzić czas z rodziną na rowerze lub rolkach. Forma aktywności nie ma znaczenia. Zdrowie fizyczne poprawi się po każdym z tych treningów, trzeba jedynie pamiętać, by ruszać się nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu, a najlepiej każdego dnia.