Strona główna
Przepisy
Tutaj jesteś

Jak wyhodować awokado z pestki?

4 kwietnia 2024 Jak wyhodować awokado z pestki?

Ogromną satysfakcję przynosi uprawa roślin, zwłaszcza jeśli mamy możliwość obserwować, jak z pestki wyrośnie na przykład piękne drzewko awokado. Awokado jest owocem, który zdobył ogromną popularność na całym świecie – nie tylko ze względu na swoje walory odżywcze, lecz także na unikalny wnętrzny wygląd. Dlatego te niewielkie drzewka stają się coraz częstszym elementem domowego ogrodnictwa. Jak więc wyhodować awokado z pestki? Czy jest to proces skomplikowany, czy raczej może spróbować go każdy z nas, nawet bez ogromnej wiedzy na temat ogrodnictwa? Te pytania, i wiele innych, postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Wybór odpowiedniej pestki do hodowli

Pierwszym, niezwykle ważnym krokiem jest wybór odpowiedniej pestki. Awokado dojrzewa dość długo, więc idealne do zasadzenia będą pestki z owoców w pełni dojrzałych, ale nie przekrojonych. Doskonałym wyborem będzie awokado typu Hass, które jest najłatwiejsze do hodowli. Owoce te są na tyle duże, że ich nasiona są również odpowiednio wielkie i silne.

Aby wyjąć pestkę, należy ostrożnie przekroić owoc na pół, przekręcić obie części, a następnie delikatnie wyjąć pestkę. Powinna ona wyjść łatwo, bez większego wysiłku. Pamiętaj, że pestka musi być cała, bez żadnych pęknięć czy uszkodzeń – stanowi bowiem podstawę dla przyszłego drzewka.

Przygotowanie pestki do kiełkowania

Drugi krok to przygotowanie pestki do kiełkowania. Najpierw warto ją umyć, aby pozbyć się resztek pulpitu owocu. Następnie na szczycie pestki – tzw. ostrojszej stronie – należy wbić trzy lub cztery wykałaczki. Umożliwią nam one zawieszenie pestki nad szklanką wody tak, aby jej dolna, okrągła część była zanurzona bezpośrednio w płynie. Szklankę z pestką najlepiej postawić w ciepłym i jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim oświetleniu słonecznym.

Woda powinna być co kilka dni uzupełniana, aby pestka zawsze była odpowiednio nawilżona. Zadanie to jest niezwykle ważne, nawilżenie pestki pomaga zmiękczyć jej skorupę, co może przyspieszyć proces kiełkowania. Po około 2-6 tygodniach pestka powinna zacząć pękać, co jest pierwszym sygnałem, że proces kiełkowania przebiega prawidłowo.

Wybór odpowiedniej doniczki i gleby

Po odpowiednim skiełtkowaniu pestki, następnym krokiem jest przeprowadzenie jej do doniczki. Doniczka powinna być wystarczająco duża, aby móc pomieścić rosnący system korzeniowy awokado, dlatego minimalna średnica powinna wynosić około 20 cm. Ważne jest też, aby doniczka miała otwory odprowadzające wodę, których brak może prowadzić do gnicia korzenia.

Jeśli chodzi o glebę, to awokado najlepiej rośnie w glebie próchniczej, lekko kwasowej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby ziemia była przepuszczalna, aby uniknąć nadmiernego zalegania wilgoci, które mogłoby negatywnie odbić się na stan zdrowia rośliny. Wybierając ziemię dla awokado, warto poszukać tzw. ziemi dla storczyków – jest odpowiednio przepuszczalna, z dużą ilością potaszu, które awokado bardzo lubi.

Zasadzanie i pielęgnacja awokado

Po załatwieniu wszystkich powyższych spraw, możemy przystąpić do zasadzenia pestki. Do sadzenia użyjemy tę część pestki, która była zanurzona w wodzie. Pestkę powinniśmy posadzić w taki sposób, aby jej górna część wystawała lekko ponad poziom ziemi.

Następnie musimy skupić się na pielęgnacji rośliny. Awokado wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania – ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. W okresie letnim awokado wymaga więcej wody, natomiast w czasie zimy powinniśmy podlewać go trochę rzadziej, aby uniknąć przelania i potencjalnego gnicia korzeni.

Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji jest dostęp do światła. Awokado uwielbia światło, ale niekoniecznie bezpośrednie. Dlatego najlepszym miejscem dla doniczki z rośliną będzie jasne, ale niekońca nasłonecznione miejsce.

Młode drzewko awokado może zacząć owocować nawet po 7 latach. Pouczając awokado z pestki, zauważymy, że przez lata zależy tylko od nas, jakie drzewo wyrasta – piękne czy brzydkie. To dlatego tak ważne jest dostarczenie choć trochę cierpliwości, aby pielęgnować nasze drzewo.

Nie zapominajmy także, że awokado jest rośliną subtropikalną – potrzebuje wysokiej temperatury przez cały rok i nie przetrwa w warunkach zimy.

Podsumowanie

Uprowadzane awokado z pestki to nie tylko przyjemność, ale także nauka cierpliwości. Mimo to, jest to bardzo satysfakcjonujący proces, który kończy się pięknym, zdrowym drzewkiem. Jeśli więc masz ochotę na awokado, nie wyrzucaj pestek – zamiast tego, spróbuj je zasadzić i ciesz się rośliną, którą samodzielnie wyhodowałeś.

Panel innych stron w sieci jest pełen informacji na temat hodowli awokado, ale mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi Ci zrozumienie tego procesu. Pamiętaj, że to tylko podstawowe informacje – zawsze warto poszukać więcej, aby zdobyć jak największą wiedzę na ten temat. Uprawianie awokado z pestki to fantastyczny sposób na rozwinięcie umiejętności ogrodniczych i zielonego kciuka, dlatego zdecydowanie warto spróbować!

Monitor oddechu

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zrobić żurek z butelki?
Jak przechowywać orzechy włoskie?
Jak przygotować mielony mak?

Jesteś zainteresowany reklamą?