Twoje oczy są jednym z najważniejszych narządów zmysłów, dlatego warto dbać o ich zdrowie już od najmłodszych lat. W tym artykule omówimy, jak właściwie dbać o zdrowie oczu oraz z jakimi wadami wzroku pacjenci najczęściej zgłaszają się do okulisty.
Zdrowe oczy – jak o nie dbać, a czego unikać?
Regularne badania okulistyczne
Regularne wizyty u okulisty to podstawa dbania o zdrowie oczu. Profesjonalne badanie pozwala na wykrycie ewentualnych problemów wzroku we wczesnym stadium, co znacząco ułatwia leczenie. Okulistę warto odwiedzać regularnie, a najlepiej co rok. O regularnych wizytach szczególnie powinni pamiętać pacjenci, którzy są narażeni na codzienny kontakt ze światłem niebieskim, a w dobie rozwoju technologii coraz więcej osób na co dzień ma kontakt z komputerami, tabletami i telefonami – w pracy, szkole oraz w domu.
Dieta bogata w składniki odżywcze
Twoja dieta ma wpływ na zdrowie oczu. Produkty bogate w witaminę A, C, E, luteinę, zeaksantynę i kwasy omega-3 są szczególnie korzystne. Te składniki pomagają w utrzymaniu dobrej ostrości wzroku i zapobiegają starczemu zwyrodnieniu plamki żółtej.
Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV
Narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do uszkodzenia oczu, włączając w to ryzyko wystąpienia zaćmy. Dlatego noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV jest ważne, szczególnie w słoneczne dni. Na kupnie okularów nie warto więc oszczędzać. Zapomnij o okularach kupionych na jednym z setek wakacyjnych stoisk. W tym celu wybierz się do profesjonalnego sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży okularów. Profesjonalna obsługa pomoże Ci w wyborze odpowiedniego modelu.
Regularne przerwy podczas pracy przy komputerze
Długotrwałe patrzenie na ekran komputera może prowadzić do zmęczenia oczu i zespołu suchego oka. Dlatego ważne jest, aby regularnie robić krótkie przerwy i wykonywać ćwiczenia wzrokowe.
Najczęstsze wady wzroku
Astygmatyzm
Astygmatyzm to wada, która powoduje rozmycie widzenia zarówno na bliską, jak i daleką odległość. Może być korygowana specjalnymi soczewkami lub zabiegami laserowymi. Więcej o astygmatyzmie przeczytasz tutaj – https://blikpol.pl/astygmatyzm-co-to-leczenie
Krótkowzroczność (niedowidzenie na odległość)
To jedna z najczęstszych wad wzroku, która powoduje trudności w widzeniu na daleką odległość. Może być korygowana za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub operacji laserowej.
Dalekowzroczność (niedowidzenie na bliską odległość)
Dalekowzroczność powoduje trudności w widzeniu na bliską odległość. Jest często związana z wiekiem i może być korygowana okularami lub soczewkami kontaktowymi.
Zaćma
Zaćma to choroba, która powoduje mętnienie soczewki oka. Jest to częsty problem u osób starszych, ale może być leczona chirurgicznie. Najczęstsze objawy zaćmy to m.in.: problemy z oceną odległości, „widzenie jak przez mgłę”, zmęczenie oczu, podwójne widzenie, pogorszenie ostrości widzenia.
Zespół suchego oka
Zespół suchego oka to stan, w którym oczy nie produkują wystarczającej ilości łez lub łzy nie są odpowiedniej jakości. Może prowadzić do podrażnień i problemów z widzeniem. Najczęstsze objawy zespołu suchego oka to: suchość oczu, pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, pogorszenie widzenia.
Materiał zewnętrzny