Słowo ekologia od kilku lat pojawia się wyjątkowo często w naszych rozmowach, wiadomościach telewizyjnych czy programach popularno-naukowych. Często jednak wydaje się, że jest to zagadnienie, na które nie mamy wpływu. Nie jest to prawdą! Co to jest ekologia i jak dbać o ziemię każdego dnia?
Sprawdź również: Ekologia dla dzieci – jak uczyć maluchy odpowiednich zachowań?
Ekologia – co to jest?
Zastanawiając się, co to jest ekologia, należy przede wszystkim pamiętać, że obejmuje ona wiele sfer naszego życia. Jest to nauka, której zadaniem jest zadbanie o środowisko naturalne, czyli planetę, na której żyjemy i chcemy, by żyły nasze dzieci.
Działania człowieka prowadzą do ciągłej degradacji środowiska naturalnego. Jednocześnie to również działania człowieka mogą ograniczać proces niszczenia ziemi. Koniecznie trzeba jednak zrozumieć, że w pierwszej kolejności potrzebna jest świadomość, które działania są szkodliwe dla środowiska naturalnego i jak można je ograniczyć lub nawet z nich zrezygnować.
Właśnie taką wiedzę daje nam ekologia.
Zagrożenia ekologiczne – co to jest?
Zagrożenia ekologiczne odczuwają mieszkańcy całego świata. Odczują je również przyszłe pokolenia.
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń ekologicznych jest zanieczyszczanie wód. Substancje chemiczne, bakterie i inne mikroorganizmy przedostają się do wód powodując ich zanieczyszczenie. Pestycydy, detergenty, fenole czy metale ciężkie wpuszczane są do zbiorników wodnych.
Jest to zjawisko, które jest niebezpieczne dla ludzi, ale również dla fauny i flory, która zaczyna zamierać zarówno w wodach stojących, jak i płynących.
Kolejne zagrożenie ekologiczne, o którym coraz częściej jest mowa, to efekt cieplarniany, który polega na wzroście temperatury na ziemi. Jest on wynikiem produkcji dużej ilości dwutlenku węgla.
To właśnie wzrost temperatury będzie powodował powstawanie tornad, powodzi, huraganów czy topnienie lodowców.
Bardzo widocznym efektem działalności człowieka jest wylesienie ziemi. Lasy wycinane są pod pola uprawne, budowę osiedli mieszkalnych, dróg, fabryk czy linii kolejowych. Dlaczego jest ono tak groźne dla człowieka?
Mała ilość lasów oznacza zmniejszenie produkcji życiodajnego tlenu, ale nie tylko. Zwiększa się ryzyko globalnego ocieplenia, a także susz, gdyż zostaje zaburzony obieg wody.
Małe rzeczy – wielki efekt
Zastanawiając się, jak dbać o ziemię warto pamiętać, że nie są potrzebne wielkie czyny. Wystarczy, że zmienimy kilka swoich nawyków.
Do pracy nie trzeba jeździć samochodem, który pozostawia ślad węglowy. Można wsiąść na rower. Kupując kawę w kawiarni można przyjść z własnym kubkiem termicznym i nie korzystać z naczyń jednorazowych, które są przydatne jedynie przez kilka chwil.
Warto również mieć ze sobą siatkę materiałową, która zastąpi jednorazowe foliówki. Do tego jest dużo ładniejsza i nie stwarza zagrożenia, że w najmniej odpowiednim momencie pęknie.
Warto pamiętać, by zmieniać swoje zachowania również w domu. Korzystanie z energooszczędnych żarówek, wyłączanie światła, gdy nie ma nas w pomieszczeniu, oszczędzanie wody dobrze wpłynie nie tylko na środowisko naturalne, ale również na domowy budżet każdej rodziny.
Zobacz też: Szambo ekologiczne – ile od granicy? Odpowiedź na pytanie, które każdy właściciel posesji powinien znać