Strona główna
Przepisy
Tutaj jesteś

Jak zrobić pizzę jak z pizzeri?

4 kwietnia 2024 Jak zrobić pizzę Jak z pizzeri?

Prawdziwi miłośnicy pizzy wiedzą, że nie ma nic lepszego niż gorąca, chrupiąca pizza prosto z pieca. Dodatkowo, smakuje jeszcze lepiej, gdy przygotowuje się ją samodzielnie. Czy można zrobić w domu pizzę smakującą jak ta z pizzerii? Odpowiedź brzmi: tak! W tym artykule opowiemy wam o tym, jak wybrać najlepsze składniki do pizzy, jak przygotować idealne ciasto oraz jak upiec pizzę w warunkach domowych, tak by smakowała jak ta z ulubionej pizzerii.

Jak wybrać najlepsze składniki do pizzy?

Składniki podstawowe

Właściwe składniki to klucz do perfekcyjnej pizzy. Najważniejsze z nich to mąka, drożdże, woda, sól, pomidory, oliwa z oliwek, ser mozzarella i bazylii. Mąka powinna być typu „00”, ponieważ zawiera ona odpowiednią ilość glutenu potrzebnego do uzyskania odpowiedniej elastyczności i struktury ciasta. Drożdże najlepiej, żeby były świeże, ale można użyć też suszonych. Woda powinna być letnia – nie zimna, ani gorąca. Mozzarella, również ta typu „buffalo”, to idealny ser na pizzę, natomiast sos pomidorowy powinien być prosty – zrobiony z dojrzałych pomidorów i odrobiną soli.

Warzywa i owoce

Do pizzy mogą trafić niemal wszystkie warzywa i niektóre owoce. Papryka, cebula, oliwki, czosnek, pieczarki, ogórki – wybór zależy tylko od naszych preferencji. Pamiętajmy jednak, aby zawsze używać świeżych składników. Jeśli chodzi o owoce, najpopularniejsze są oczywiście pomidory, ale niektórzy pizzaioli eksperymentują również z ananasem, figami czy gruszkami.

Mięso i dodatki

Jeśli jesteśmy miłośnikami mięsa, możemy wybierać spośród wielu rodzajów – od tradycyjnych jak salami, pepperoni, prosciutto, po nowoczesne dodatki, chociażby kurczak tikka masala. Ważne, aby mięso było wysokiej jakości. Wśród dodatków można znaleźć m.in. kapary, anchois czy zioła takie jak oregano czy tymianek.

Jak przygotować idealne ciasto do pizzy?

Składniki ciasta

Do przygotowania ciasta potrzebujemy następujących składników: mąki typu ’00’, świeżych drożdży, ciepłej wody, soli i oliwy z oliwek. Każdy z tych składników odgrywa ważną rolę. Mąka typu ’00’ dostarcza właściwej ilości glutenu, drożdże zapewniają fermentację, a sól i oliwa z oliwek dodają smaku.

Sposób przygotowania

Przygotowanie ciasta do pizzy nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać. Najpierw należy rozpuścić drożdże w ciepłej wodzie i poczekać kilka minut. Następnie dodajemy mąkę, sól i oliwę z oliwek. Całość mieszamy i wyrabiamy na gładkie, elastyczne ciasto. Powinno ono mieć konsystencję gęstego, lekko klejącego się do rąk ciasta.

Porady dotyczące wyrabiania ciasta

Wyrabianie ciasta to kluczowy moment w całym procesie. Idealne ciasto powinno być gładkie, elastyczne, ale nie zbyt miękkie. Najlepiej wyrabiać je rękami, a nie mikserem. Jeśli ciasto jest zbyt suche, dodajemy trochę wody, jeśli natomiast za mokre – posypujemy je mąką. Po wyrobieniu, ciasto należy odłożyć do pokrytej miski i pozostawić do wyrośnięcia na 1-2 godziny, do momentu podwojenia swojej objętości.

Jak upiec pizzę jak z pizzeri w domu?

Temperatura i czas pieczenia

Pieczenie pizzy w domu może być nieco trudne ze względu na temperaturę, którą osiągają domowe piekarniki. Najlepszą temperaturą do pieczenia pizzy jest około 485-500 stopni Celsjusza, co jest niemal niemożliwe do osiągnięcia w standardowym piekarniku. Jednak 250 stopni Celsjusza to nadal dobra temperatura do pieczenia pizzy domowej. Pizza powinna piec się przez ok. 10-12 minut, jednak czas ten może się różnić w zależności od piekarnika i grubości ciasta.

Techniki pieczenia

Na etapie pieczenia warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Po pierwsze, używanie kamienia do pizzy pomaga uzyskać równomiernie rozgrzane i chrupiące dno. Kamień powinien być umieszczony w piekarniku na co najmniej pół godziny przed włożeniem pizzy. Po drugie, pizza powinna być pieczona przy użyciu funkcji grilla, co pozwala na osiągnięcie „efektu pizzerii” – chrupiącej, złocistej skórki. Po trzecie, po wyjęciu pizzy z piekarnika, warto na nią przelać odrobinę zimnej wody – to pomoże zachować soczystość składników.

Wskazówki dotyczące wykończenia i podania

Nigdy nie kroimy pizzy zaraz po wyjęciu z piekarnika. Warto poczekać kilka minut, zanim zaczniemy ją kroić. Wtedy składniki nie będą się „rozlewać” i pizza będzie łatwiejsza do jedzenia. Jeśli chcemy, możemy posypać pizzę dodatkowym serem lub świeżymi ziołami tuż przed podaniem. Pamiętajmy, że domowa pizza smakuje najlepiej podawana na ciepło!

Z czym zestawiać złotą biżuterię jesienią? 8 modnych połączeń

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zrobić żurek z butelki?
Jak przechowywać orzechy włoskie?
Jak przygotować mielony mak?

Jesteś zainteresowany reklamą?