Jakie są zasady gry w tenisa ziemnego?

5 kwietnia 2024 Jakie są zasady gry w tenisa ziemnego?

Tenis ziemny, znany także jako królowa sportów, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalnych sportowców, jak i amatorów szukających aktywnego spędzania wolnego czasu. Aby czerpać maksimum przyjemności z gry, warto znać jej zasady. Chociaż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane, są one dosyć proste i po chwili praktyki stają się naturalne.

Rozgrywka i podstawowe zasady gry w tenisa

Podstawowym celem gry w tenisa jest zdobycie punktów przez gracza lub drużynę, poprzez posłanie piłki do połowy boiska przeciwnika w taki sposób, aby nie mógł on prawidłowo odbić. Gra toczy się na boisku o wymiarach 23,77 m x 8,23 m dla meczów singlowych i 23,77 m x 10,97 m dla meczów deblowych.

W tenisa gra się rakietą i żółtą piłka o średnicy 6,7 cm. Gra zaczyna się od serwisu, który jest wykonywany z wyznaczonego miejsca – za linią końcową boiska. Piłka musi trafić najpierw do własnej połowy, potem do pola serwisowego przeciwnika. Ciekawostką jest, że po każdym punkcie gracze zamieniają stronę boiska, co pomaga zneutralizować ewentualne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Zasady dotyczące zdobywania punktów

Zdobywanie punktów w tenisie ziemnym ma swoją specyfikę. Podstawowy układ punktacji to 0 (zwane też „love”), 15, 30 i 40. Jeśli obaj gracze mają po 40 punktów mówimy o stanie „deuce”, czyli remisie. Następnie, aby wygrać gem, gracz musi zdobyć dwa punkty z rzędu.

Każdy set składa się z co najmniej sześciu gemów, ale aby go wygrać, gracz musi prowadzić przynajmniej dwoma gemami. W przypadku remisu 6:6, rozgrywany jest tzw. tie-break, czyli dodatkowy gem, który decyduje o zwycięzcy seta. Mecz wygrywa ten, kto jako pierwszy zdobędzie określoną ilość setów (zazwyczaj dwa w meczach kobiet, trzy w meczach mężczyzn).

Przepisy gry podczas meczu singla i debla

Gra singlowa i debelowa różnią się od siebie kilkoma zasadami. W singlu na boisku znajduje się dwóch graczy, którzy walczą ze sobą. W debelu, na boisku są dwie pary graczy. Każdy z graczy serwuje na zmianę, a zmiana ta następuje co gem.

W deblu ważnym elementem jest tzw. pierwszeństwo serwisowe, które oznacza, że gracz, który serwuje, ma prawo do pierwszego uderzenia piłki.

W deblu, po zaakceptowaniu serwisu przez rywala, gracz może zagrywać piłkę do dowolnej części boiska przeciwnika. Istnieje także zasada dotycząca tzw. błędu stopy, która mówi, że serwujący nie może dotknąć linii końcowej ani bocznej boiska do momentu, aż piłka opuści jego rakietkę.

Podsumowując, zasady gry w tenisa ziemnego są dosyć proste i intuicyjne, a ich zrozumienie otworzy przed Tobą wrota do fascynującego świata tej gry. Czy jesteś gotów na podjęcie wyzwania?