Dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Skupia się ona na wyeliminowaniu z diety węglowodanów na rzecz tłuszczów. Wiele osób decyduje się na nią z uwagi na chęć zgubienia zbędnych kilogramów, jednak niesie ona ze sobą pewne ryzyka. Wśród nich są niedobory niektórych witamin, minerałów i składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co warto suplementować na diecie keto? Sprawdź!
Dieta keto – na czym polega?
Dieta ketogeniczna (keto) to dieta wysokotłuszczowa i zarazem niskowęglowodanowa. To zmiana żywienia o 180 stopni. W normalnych warunkach podstawowym źródłem energii dla Twojego organizmu jest glukoza, jednak przy ograniczeniu spożycia węglowodanów do niezbędnego minimum i zwiększeniu podaży na tłuszcze, zaczyna on czerpać ją właśnie z nich.
W grę wchodzi zjawisko ketozy – stanu metabolicznego, w którym dochodzi do zwiększenia produkcji ciał ketonowych i poziomu ich stężenia w osoczu krwi. Źródłem energii stają się ciała ketonowe, które powstają w wyniku utleniania wolnych kwasów tłuszczowych. Ketoza może zachodzić tylko wówczas, gdy ilość spożywanych węglowodanów zostanie mocno ograniczona. Poziom glukozy się zmniejsza, a tym samym zapasy glikogenu, który na tradycyjnej diecie jest “paliwem” dla organizmu.
Niedobory na diecie ketogenicznej
Musisz wiedzieć, że przejście na dietę ketogeniczną wiąże się z wyeliminowaniem z jadłospisu wielu produktów bogatych w węglowodany. W praktyce mowa o takich jak m.in. produkty zbożowe, warzywa skrobiowe i niektóre owoce. Efekt? Pozbawiasz swój organizm szeregu cennych witamin, minerałów i składników odżywczych, które pozwalają mu funkcjonować w prawidłowy sposób.
Na diecie keto często dochodzi do niedoborów witamin takich jak m.in A, z grupy B, C. Nie bez znaczenia pozostaje również zmniejszenie spożywania makroelementów, w tym wapnia, żelaza, magnezu czy potasu. Bardzo częstym problemem jest również niedostatecznie spożycie błonnika, który mocno wpływa na mikroflorę jelit i procesy trawienne.
Zanim przejdziesz na dietę bogatotłuszczową, wykonaj wszystkie niezbędne badania i skonsultuj się z lekarzem. Wprowadź także dobrej klasy suplementy na keto, które pomogą Ci pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze.
Suplementy na diecie ketogenicznej – po jakie sięgać?
Jedną z witamin, którą warto suplementować niezależnie od stosowanej diety jest witamina D. Ludzki organizm syntetyzuje ją pod wpływem promieniowania UV, jednak często w niewystarczającej ilości. Utrzymanie jej na odpowiednim poziomie to ogromne wsparcie dla układu odpornościowego, jak również kostno-stawowego. Reguluje gospodarkę fosforanowo-wapniową, a więc wpływa na wchłanianie tych pierwiastków. Ponadto działa przeciwzapalnie.
Na diecie keto nie bez znaczenia pozostają również nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Z uwagi na wysokie spożycie tłuszczów, niezwykle ważne jest to, aby zadbać o ich prawidłowy profil i zbilansowanie. Kwasy omega-3 uznawane są za te “zdrowe”, które wykazują się zbawiennym działaniem na gospodarkę lipidową i pomagają w obniżeniu poziomu złego cholesterolu. Ponadto działają przeciwzapalnie, są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także narządu wzroku.
Zarówno witaminę D, jak i kwasy omega-3 znajdziesz w dobrej jakości tranie. Ponadto jest on także źródłem witaminy A, która jest silnym antyoksydantem i pozwala zminimalizować negatywny wpływ wolnych rodników.
Dieta ketogeniczna pozbawia Twojego organizmu również witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, niacyny czy tiaminy. Są one niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym przemian energetycznych, układu nerwowego czy produkcji czerwonych krwinek.
Sięgnij również po produkty bogate w polifenole, w tym np. oliwę wysokopolifenolową. Są to związki organiczne występujące w roślinach, które ograniczasz na diecie ketogenicznej. Działają przeciwzapalnie i wymiatają wolne rodniki z organizmu.
Artykuł sponsorowany